Multitasking i jego ukryte koszty

3 minczasczytania

Do niedawna była to jedna z kluczowych umiejętności wymienianych w ogłoszeniach o pracę – w poszukiwaniu zdolności realizowania wielu różnych zadań pod presją czasu. Godząc to jednocześnie z obowiązkami domowymi i próbując utrzymać wizerunek człowieka sukcesu.

Mowa o wielozadaniowości, znanej też pod angielskim terminem „multitasking”. W dobie pandemii i zacierania się granic pracy/szkoły/domu może wydawać się niezbędna. Choć możliwe jest robienie kilku rzeczy naraz, to nauka obala jednak mit większej wydajności i na dłuższą metę nawyk wielozadaniowości ma swoje ukryte koszty.

Robiąc dwie rzeczy naraz tak naprawdę nieustannie przenosimy uwagę z jednego zadania na drugie.

Ludzki umysł nie jest przystosowany do tego, aby świadomie i z pełną uwagą wykonywać więcej niż jedną czynność w tym samym czasie. Na przykład, kiedy próbuję napisać maila i jednocześnie monitoruję, co dzieje się na komunikatorze firmowym, to tak naprawdę nieustannie przenoszę uwagę z jednego zadania na drugie, a zmiana zajmuje trochę czasu (od kilku sekund do kilku minut, w zależności od złożoności zadania). Ten tzw. shift-time, gdy skumulowany w ciągu dnia, obciąża psychicznie i pozbawia energii.

Dodatkowo, uczymy mózg tego nieustannego przeskakiwania uwagi i rozpraszania się, co w konsekwencji pogarsza umiejętność skupienia się na jakimkolwiek zadaniu na dłużej. Ludzki umysł poszukuje też nowych bodźców, a rozproszenie uwagi to zastrzyk dopaminy. To uzależnia i może wzmacniać niezdrowy nawyk. Jak wykazał Clifford Nass na Uniwersytecie Stanforda, notoryczni „wielozadaniowcy” tak naprawdę są mniej wydajni w porównaniu z osobami, które pracują w taki sposób okazjonalnie. (1)

Efektywność pracy jest mniejsza, ponieważ wykonanie zadań w takim trybie zajmuje tak naprawdę więcej czasu i prowadzi do większej liczby błędów.

W innym badaniu wskazano, że konsekwencje wielozadaniowości dla efektywności są zbliżone do prowadzenia auta pod wpływem alkoholu (2).  Niedawno naukowcy wykazali też niebezpieczny związek między korzystaniem z wielu kanałów informacyjnych jednocześnie a zmniejszeniem ilości substancji szarej w przedniej części kory zakrętu obręczy – obszarze odpowiedzialnym za weryfikację błędów (1). W badaniach nad 9000 pracownikami, których praca wymagała kreatywnego, innowacyjnego myślenia, okazało się, że multitasking obniżał kreatywność. Wielozadaniowość obniża też satysfakcję z pracy, niekorzystanie wpływa na relacje międzyludzkie, na pamięć i na zdrowie (3).

Czy wiesz, że…?

  • Zwykle sprawdzamy e-maile 75-100 razy dziennie, ze średnią sesją e-mailową trwającą 38 sekund.
  • Mamy otwartych od 5 do 8 aplikacji jednocześnie, i przełączamy się między aplikacjami średnio 566 razy dziennie.
  • W 57% przypadków wykonujemy wiele zadań jednocześnie podczas pracy na komputerze / laptopie (4).

Jak nie wpaść w pułapkę multitasking…albo wydostać się z niej?

Strategie pozwalające na świadome zarządzanie uwagą są odpowiedzią na pokusę wielozadaniowości.

  • Główna wskazówka to świadomie ograniczaj rozpraszacze. Niektóre są poza Twoją kontrolą (praca z domu i szkoła z domu podczas pandemii), ale na część masz wpływ i skup się na ich ograniczeniu zanim przystąpisz do zadań.
  • Pracuj w blokach czasowych – zacznij od 20 minut nieprzerwanej pracy nad jednym tematem.
  • Ustal sobie czas na pracę z pełną koncentracją uwagi.
  • Znajdź przyjemność w tym, co robisz (a zmniejszy chęć szukania „nowości” gdzie indziej).

Trening uważności może chronić przed pułapką multitasking. Łatwiej uświadamiamy sobie, kiedy jesteśmy rozproszeni. Dzięki medytacji mindfulness wzmacniamy umiejętność świadomego kierowania i utrzymywania uwagi oraz oceny priorytetów. Oprócz tego uczymy się rozpoznawać, jak zmienia się jakość naszej uwagi w ciągu dnia i lepiej planować nasze działania.

icon decorator
Przy tworzeniu tekstu korzystałam z:
Umysł lidera (HBRP, 2018) Friederike Fabritius, Hans W. HagemannSprawność emocjonalna (Wydawnictwo JK, 2017) Susan DavidOne Second Ahead (Palgrave Macmillan, 2016) Rasmus Hougaard, Jacqueline Carter, Gillian Couttspotentialproject.com/download/multitasking Potential Project

Więcej inspiracji @mindvue